WhatsApp Pay, Yıl Sonuna Kadar Hindistan’da Kullanıma Başlayacak

WhatsApp’ın ödeme programı, Hindistan’da bir süredir test aşamasında kalmıştı ancak, bu bekleyiş nihayet sona eriyor. Şirketin küresel başkanı Will Cathcart, UPI merkezli ödeme servisinin ülkede 2019’un sonunda resmen başlatılacağını söyledi.

Yeni Delhi’deki bir etkinlikte konuşan Cathcart, “ Hindistan’daki dijital katılımı artırmak için, bu yılın sonunda düzenlemeleri yerine getirdikten sonra ülke genelinde (Ücretli) hizmetini başlatabiliriz” dedi.

Geçen Şubat ayında şirket hizmeti test etmeye başladı ve Haziran ayında, testin milyonlarca kullanıcısı olduğunu söyledi  . Testin başlamasından sonra, Hindistan’ın önde gelen eWallet şirketi Paytm’in CEO’su Vijay Shekhar Sharma,  kullanıcıların çapraz uygulama işlemleri yapmalarına izin vermeyerek “güzel açık UPI sistemini” öldürdüğünü söyledi.

Ancak, resmi fırlatmaya giden yol, hükümetin şirketten bir takım kurmasını ve Hindistan’da bir ofis kurmasını istediğinde çıkmaza girdi.

Mevcut ziyareti sırasında, Cathcart, kalan farkları gidermek ve ödeme hizmetini başlatmak için Hindistan Rezerv Bankası (RBI) ve Hindistan Ulusal Ödeme Konseyi (NPCI) yetkilileriyle bir araya gelecek. Geçen hafta yayınlanan bir Bloomberg raporu, şirketin veriyle ilgili denetimlerini RBI’ye sunmaya ve lansmanı hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

Hindistan’da halihazırda WhatsApp’ı kullanan 400 milyondan fazla kullanıcıyla, ödeme hizmeti minimum işe alım çabasıyla hızla büyüyebilir. Lansman hakkında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir