«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Yaşlılar için Robotlar Özen Gösterilerek Tasarlanmalıdır

Yaşlılar için Robotlar Özen Gösterilerek Tasarlanmalıdır

elderlyrobot1200-796x417

Dünyadaki birçok ülkede yaşlanan nüfus ve artan demans sıklığı var. Özellikle Japonya, “uzun yaşlanan” bir toplumdur ve nüfusu , uzun yaşam beklentisi ve düşük doğum oranları nedeniyle , dünyanın herhangi bir yerinden daha hızlı büyür.

Lancet tıp dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir makalede , “Japonya, süper yaşlanan bir toplumun yarattığı sosyal, ekonomik ve tıbbi zorluklarla başa çıkma yollarında ön plana çıkacağını” belirtti.

Yüksek teknolojili bir yenilikçi olan ülke, demans hastalarına yönelik robotlar üretiyor – arkadaşlık sağlamak, evde güvenliği artırmak ve tedaviye yardımcı olmak için. Diğer ülkeler, servis robotlarını demans bakımına dahil etme girişimleriyle birlikte atlıyorlar.

Ancak, insanların, özellikle de demans ile yaşayanların, araştırma ve geliştirmenin merkezinde olduklarından emin olmalıyız. Ne de olsa teknoloji, insanlar için ve insanlar tarafından olmalı, onlara dayatılan bir şey değil.

Demans bakımı için robotlar

Robotik cihazlar fiziksel bakım görevlerinde yardımcı olabilir , davranış ve semptomları izleyebilir ve bilişsel destek sağlayabilir.

Bunlar yedi ana kategoride sınıflandırılabilir: hastaları yataklardan ve tekerlekli sandalyelerden alan güç destekli robotlar; kişisel hareketlilik için yardımcı robotlar; tuvalet yardım robotları; banyo yardımı robotları; sensör sistemli robotların izlenmesi; sosyal etkileşim robotları ; ve terapötik robotlar.

İlk dört kategorideki robotlar, yaşlılara fiziksel hareketlilik sınırlamaları olan yaşlılara yardım etmek için yaygın olarak kullanılabilir.

İkinci kategorilerde olanlar, ruh hallerinde, davranışlarında ve kişiliğinde değişikliklerin yanı sıra hafıza, düşünce ve iletişim ile ilgili güçlük çeken demans hastaları için özel bir uygulamaya sahiptir.

Sosyal robotlar

Sosyal ve terapötik amaçlar için tasarlanan robotlar, PARO , bebek fok robotu gibi sevimli hayvanlara veya Sato veya Romeo gibi küçük insansılara benzeyebilir.

Hafıza kaybı yaşayan insanlar için robotlar, sıklıkla ilaçlarını almalarını ve yemek yemelerini istemek, ev eşyalarının yerlerini işaret etmek ve kullanımlarına yardımcı olmak gibi çoğu zaman unuttukları şeyleri hatırlatabilir. Robotlar, insanları oyunlara dahil etme, dans etme ve şarkı söyleme gibi arkadaşlık ve eğlence de sağlayabilir .

Robotlar, demans hastalarını bağımsız yaşamalarını destekleyebilir ve olumsuz davranışsal ve psikolojik semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, dikkatli gözler sağlayarak ve ellere yardım ederek insan bakıcılarını destekleyebilirler. Robotlar stres ve tükenmişlik yaşamazlar ve başka pratik faydalar da vardır. Sevimli hayvanlar gibi görünen robotlar, evcil hayvan terapisi için gerçek hayvanların yerine kullanılabilir. Örneğin bir robot kedi yemeğe, suya veya çöp kutusuna ihtiyaç duymaz ve biraz fazla sıkılırsa çizilmez.

Dezavantajları

Robotların faydaları etkileyicidir, ancak olumsuz yönleri de vardır. Özellikle demans hastalarının ve bakıcılarının çıkarları arasında potansiyel çatışmalar olduğunda.

Bakıcıların desteğe ve molaya ihtiyacı var, ancak insan bakımını teknolojiyle değiştirmek, insanları sosyal etkileşimden mahrum bırakabilir ve yalnızlık ve tecrit sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Dahası, evlerde ve öz bakım işlerinde robotlara güvenmek yaşlı yetişkinlerin özerkliğini azaltabilir.

Nitekim, robotlar oyuncak benzeri oyuncak bebekler veya oyuncak ayılar olarak kullanıldığında, yararlı terapiler için robotların kullanımı ile bebekleri daha yaşlı hale getirmek arasında ince bir çizgi vardır . Yeni teknolojiler, insanların becerilerini sürdürmelerine veya geliştirmelerine yardımcı olmalı ve yılların tecrübelerine saygı göstermelidir. Örneğin bir iletişim robotu, bir yaşam günlüğü kaydetmek ve önemli olayları ve ilişkileri hatırlatmasına yardımcı olmak için bir kişiyle etkileşime girebilir.

Bir kişi izleme ve veri izleme özelliklerini kapatamazsa, onay ve gizlilik sorunları ortaya çıkar. Yaşlı insanlar, bir bağlanma hissi duydukları bir evde ve toplulukta “yerinde yaşlanmayı” tercih edebilirler. İyi niyetli bakıcılar genellikle kendi başlarına yaşayan yaşlılar için zarar riskini en aza indirmek ister, ancak müdahaleci teknoloji bir evi bir hastane veya hapishane gibi hissettirebilir.

Ve engellere ve açıklara dikkat çeken teknolojiler, insanların kendilerini bilinçli ve damgalanmış hissetmelerini sağlayabilir. Toplumda tasarlandıkları ve terfi ettikleri şekilde, robotlar yaşlıları besleyen klişeleri devam ettirebilir.

Kullanıcı merkezli araştırma ve tasarım

Yaşlı yetişkinlerin ve bunama gibi durumları olan kişilerin görüş ve tercihlerini anlamak çok önemlidir. Teknoloji geliştiricileri bazen robotlar ve diğer yüksek teknoloji yenilikleri konusundaki coşkuları ve demans ile yaşayan insanların tercihleri ​​arasındaki uyuşmazlık nedeniyle eleştiriliyor .

Demans bakımı için sosyal ve yardımcı robotiklerin etiğine ilişkin son bir inceleme,kısır döngü sorununa dikkat çekiyor: kullanıcının ihtiyaç duyduğu teknoloji gelişimini sağlamadığı durumlarda, yeni ürünler düşük bir ihtiyaç duyacak ve sonuçların karşılanmayan ihtiyaçların sürmesi ile sonuçlanacaktır.

2015 Dünyası Alzheimer Raporu , “demans için araştırma yatırımının, hastalığın toplumsal maliyetiyle orantılı olarak yükseltilmesi gerektiğini” söylüyor.

En önemlisi, sonlu araştırma kaynaklarının akıllıca harcanması gerekir; yeni tedavilerden ve ürünlerden faydalanmayı amaçlayanların anlamlı katılımıyla.

Vatandaşları bilim ve araştırmaya dahil etmek

Bilimi “demokratikleştirmek” ve vatandaşların araştırmaya katılımını ve katılımını teşvik etmek için artan bir coşku var. Japon Bilim ve Teknoloji Planı , örneğin, ülkenin süper yaşlanan nüfus da dahil büyük zorluklar, üzerinde birlikte çalışmak için “Hükümet, akademi, endüstri ve vatandaşlar” çağırmaktadır.

Vatandaş katılımının sağlık hizmetleri ve teknoloji gelişiminde gerçekte ne anlama geldiğine dair önemli eleştiriler var . Ancak, toplumun yaşlı üyeleri ve demans gibi koşulları olan insanlar kenara çekilmemelidir.

Bu finansman ve öncü teknoloji gelişimi, yaşlı insanlarla öncelikleri ve tercihleri ​​hakkında iletişim kurma konusunda daha proaktif olabilir. Vatandaş jürisi teknikleri yaşlı insanlar, teknoloji uzmanları, mühendisler, araştırmacılar ve bakıcılar arasındaki diyalogu desteklemek için uyarlanabilir. Ve yeni teknolojilerin prototipleri daha önce geri bildirim almak için kullanıcı grupları ile denenebilir.

Demans hastalarını araştırmaya dahil etmenin etik ve pratik karmaşıklıkları vardır, ancak bunlar otomatik olarak dışlanmamalıdır. Destekleyici stratejiler , bilişsel engelli kişilerin kendileri için neyin önemli olduğunu seslendirecek yeteneklerini en üst düzeye çıkarabilir.

Belki de iletişim robotları bir gün insanların yaşamlarında bir robot sahibi olma konusundaki görüşlerini açıklamalarına yardımcı olabilir.

Bu makale dan yeniden yayınlanması Görüşme  tarafından  Nola Ries , Doçentlik ve Okulu’nda Başkan Yardımcısı, Araştırma, University of Newcastle ve Taro Sugihara , Kullanıcı Araştırmaları Yardımcı Doçent, Okayama Üniversitesi’nden  bir Creative Commons lisansı altında. Orijinal makaleyi okuyun .

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *