«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Yüz Tanıma Teknolojisine Avrupa Birliğinden Karar

Yüz Tanıma Teknolojisine Avrupa Birliğinden Karar

Yüz Tanıma Teknolojisine Avrupa Birliğinden Karar

Yuz Tanima Sistemi

Sürekli kendini yenileyen ve gittikçe daha iyiye giden teknolojide sanki sınır yok gibi. Yeni telefonların olsun, mobese cihazlarının olsun ve daha nice farklı teknolojide bulunan yüz tanıma teknolojisine Avruba Birliğin’den yeni bir karar çıktı. Peki nedir bu karar?

Biliyorsunuz ki gizlilik noktasında yüz tanıma sistemleri çok önemli noktada ve bu yüzden Reuters’de yapılan bir habere göre kamusal alanlarda yüz tanıma sistemi kullananlara 5 yıla kadar hapis kararı getirildi.

Yüz Tanıma Sistemi

Avrupa Birliği’nin bu kararı şu şekilde savunuyor; Avrupalıların gizliliğini ve veri haklarının bu şekilde koruyacak ve teşebbüs edenleri bu noktada düşüncelerinden uzaklaştıracağı yönünde.

AB tarafından hazırlanan ifadelerde şunlar belirtildi: “Var olan hükümlerin üzerine kurulacak yeni düzen çerçevesiyle birlikte bu konuda daha da ileri gidebilir ve kamusal alanlardaki yüz tanıma teknolojisinin kullanımı sınırlandırılabilir.”

Henüz kesinleşmemiş bir karar olmamasına rağmen bir çok yetkili ve konu ile yapılan görüşmelerde olumlu düşüncelere yer verilmekte. Şöyle söyleyebiliriz ki gelişen teknolojide en iyi yüz tanıma sistemli telefonların varlığının geliştirilmesinden sonra böyle bir kararın verilmesi muhtemelen belirli markalara karşı alınmış bir önlem olarak da görülebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *