5G teknolojisini destekleyen telefonlar

5G teknolojisini destekleyen telefonlar

2019’da 5G hayatımıza giriyor 5G ile cebimizdeki telefonların yüksek indirme ve yükleme  hızına sahip olacağız.

Yeni nesil 5G teknolojisi, kısa bir süre sonra gelecek ve telefonlar olağanüstü veri indirme ve yükleme hızlarına sahip olacak. 5G ilk başlarda yaygın olamayacak fakat bir çok telefon üreticisi 5G teknolojisi için çalışmalara başladı. Siz de internet hız testi işleminizi speedcheck üzerinden gerçekleştirerek internet altyapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5G Nedir ?

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlamaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanılması öngörülmektedir.

5G’nin performansı ve karşılaştırması

5G teknolojisi, özellikle sağladığı hız ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Örneğin halihazırda kullanmaya devam ettiğimiz 3G teknolojisi bizlere 28 Megabit hız sunuyor. Bu hız 4G‘de100 Megabit seviyelerine ulaşmasına karşın, 4G‘nin hızı 5G‘nin yanına bile yaklaşamıyor. 5G teknolojisi bizlere 1000 Megabit üzerinde hızlara ulaşılıyor. Bu cidden küçümsenecek bir rakam değil ciddi anlamda çok çok yüksek bir hız. ” Artık telefonlarımızdan GTA V indire bileceğiz 🙂 ”

5G‘nin dağıtımı ise yapılan testlerin gösterdiği üzere, Wifi sinyalleri üzerinden yapılıyor. Bu şekilde 5G ile her yerden iletişimin sağlanması hedefleniyor. Yani daha eski teknolojilerdeki ortamın yarattığı bağlantı sorunu, 5G‘de ortadan kalkıyor diyebiliriz. Ek olarak 5G, daha az güç tüketimi özelliğiyle de, diğer teknolojilerin çok önüne geçmiş bulunmaktadır. Sonuç olarak kablosuz iletişim teknolojileri, ortalama her 10 yılda bir yeni bir teknoloji ile gelişiyor. Son olarak geliştirilmeye devam eden 5G ise, şimdilik sınırlı bölgelerde deneniyor Ülkemizde henüz 5G yoktur

Hangi firmalar 5G’yi destekleyen telefonların listesi

  • Huawei Mate X
  • Xiaomi Mi Mix 3 5G
  • LG V50 ThinQ
  • Samsung Galaxy S10 5G
  • ZTE Axon 10 Pro 5G
  • Alcatel 7 5G

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir