İyi Bir CV Yazmak İçin Hızlı ve Kolay Bir Rehber

Özgeçmişler (CV) önemlidir. Deneyimlerinizi, becerilerinizi ve olası işverenlere yönelik potansiyelinizi sergilemeye yardımcı olurlar.

Onları doğru yapın ve hayalinizdeki iş için kendinize bir röportaj yapın. Yanlış anla, ve sonunda saygısız bir özgeçmişin tepesine çıkacaksın. Mesele şu ki, harika bir özgeçmişe ihtiyacınız var ama üzülmeyin çünkü kolayca yapılır ve çok uzun sürmeyecektir.

İlk olarak, işleri fazla karmaşık hale getirmeyin. Bir özgeçmiş kısa, basit ve özlü olmalıdır. Bu üç S’ye sadık kalın ve yolda olmalısınız.

Ayakta ama klas tutmak

Özgeçmişinizin iyi yazılmış olması gerekir, ancak aynı zamanda izleyicilerinize hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır (potansiyel işveren). Sizin için hangi şablonun işe yarayacağını, şu anda profesyonel kariyerinizde işgal ettiğiniz pozisyonu, başvurduğunuz iş ve şirketi düşünün.

Kendi şablonunuzu tasarlamak istemiyorsanız, her zaman tüm kutuları işaretleyen bir tanesini indirebilirsiniz. Microsoft Word ve Google Dokümanlar, kendinizinkini yapmak için kullanabileceğiniz ve uyarlayabileceğiniz çeşitli sürümlere sahiptir.

Biraz daha yaratıcı olmayı hayal ediyorsanız, Curriculum Vitae (Android’de ücretsiz) ve Resume.io gibi bazı uygulamaları ve hizmetleri inceleyin (ücretsiz bir hizmet sunar ancak bazı işlevler yalnızca 2.95 $ karşılığında yükseltirseniz kullanılabilir).

Yaratıcı becerilerinizi gerçekten göstermek ve kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız, Neden etkileşimli bir sürüm oluşturabileceğiniz InDesign’da kendi ısmarlama özgeçmişinizi oluşturmuyorsunuz (dijital veya teknolojide işler için başvuruyorsanız kullanışlı).

Genel olarak, özgeçmiş tasarımınızın iyileştirici ve dikkat dağıtıcı olmaması gerektiğini unutmayın.

Açılış Konuşması

Özgeçmişiniz, birisinin dikkatini çekme şansınızdır, işe alım uzmanı daha fazla bilgi almak isterken, geçmişiniz ve deneyiminiz hakkında yeterli bilgi sağlamalıdır.

Özgeçmişinizin açılış bölümünün dokümanın geri kalan kısmının tonunu ayarlayacağını unutmayın, bu yüzden doğru yaptığınızdan emin olun. Giriş beyanı, kim olduğunuza ve neden bu pozisyonu doldurmak için mükemmel bir aday olduğunuza ilişkin kısa ve net bir genel bakış sunmalıdır. Bu fırsatı işe alan kişiyi çekmek ve okumaya devam etmek için ikna etmek için kullanın.

Neden harikasın?

Dürüst olalım, özgeçmişinizi okuyan kişinin bütünüyle okuması pek mümkün değildir, araştırmaya başlaması daha muhtemeldir ve daha sonra ilgilendikleri bir şey görürlerse daha ayrıntılı bir okuma yapmak için geri dönerler.

Bu nedenle, her bir bölümün başında en değerli becerilerinizi ve başarılarınızı dahil etmek için çaba göstermelisiniz; Okurların gözlerinin başlangıçta inmesi muhtemel olan yer.

Önderlik ettiğiniz harika projelere odaklanın, yaratıcı becerilerinizi vurgulayın ve daha sıradan işleri sürdürün. Şirketin özüne ya da kendi kişisel gelişiminize katkıda bulunmayan sorumlulukları dahil etmemeye çalışın.

Son dakika ipuçları

  • Sonuncusu ama en azından, potansiyel işverenlere işten çıkarmadan önce özgeçmişinizi gramer hataları ve yazım hataları için kontrol etmeyi unutmayın.
  • Stilin tutarlı olduğundan ve doğru iletişim bilgilerini verdiğinizden emin olun.
  • Etkileşimli bir özgeçmiş oluşturduysanız, tüm bağlantıların çalıştığından emin olun ve okuyucuyu doğru yere yönlendirin.
  • Kartal gözlü işe alım uzmanları tüm bunları üstlenecek ve bir yazım hatası kadar aptalca bir şey görüşme şansınızı tehlikeye atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir