Jeomorfoloji Derneği Başkanından Dipsiz Göl Hakkında Açıklama!

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda devlet izni ile gerçekleştirilen define kazısı sonucunda yok olan ve eski haline dönüştürülmesi için su takviyesi yapılan Dipsiz Göl’de inceleme yapan Jeomorfoloji Derneği’nin başkanı Profesör Doktor Hüseyin Turoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Kazıldıktan sonra gölün dengesi bozuldu. Gelip bu yeni yapılan çanağa suyu doldurursanız ancak havuz olur”

Define maksadı ile kazı yapıldıktan sonra toprak ile doldurularak üzeri kapatılan Dipsiz Göl’ün eski haline dönüştürülebilmesi için başlatılan çalışmalar halen devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca hazırlanıp dört maddeden oluşan ‘Eylem Planı’ kapsamı içerisinde göl için alana dökülmüş olan dayanıksız toprak tahliye edildi.

Alana doğal su veriliyor

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, define aranması için kazılan ve yörede Dipsiz Göl olarak anılan alandaki rehabilitasyon çalışmalarını inceledi. Alanda dereden, doğal ortamdan alınan suyla besleme yapılıyor. ( Gümüşhane Valiliği – Anadolu Ajansı )

Tahliye edilen toprak yerine ise suya dayanıklı, kireç ve kilden oluşan toprak yerleştirildi. Silindirler ile tabanı hazırlanan göl alanına, gölün yanında bulunan dereden boru hatlarının vasıtası ile doğal kaynak suyu verilmeye başlanıldı. Yürütülen çalışmalar Gümüşhane Valiliği’nin koordinesi dahilinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri ve akademisyen ve jeologların nezareti içerisinde yürütülmekte. Göl çevresinin flora ve endemik türlerin korunmasına yönelik de çalışmalar başlatılmış durumda.

Göl hakkında iddia edilen ‘Çökme Göl’ doğru değil.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, define aranması için kazılan ve yörede Dipsiz Göl olarak anılan alandaki rehabilitasyon çalışmalarını inceledi. Alanda dereden, doğal ortamdan alınan suyla besleme yapılıyor. ( Gümüşhane Valiliği – Anadolu Ajansı )

Jeomorfoloji Derneği Başkanı Profesör Doktor Hüseyin Turoğlu, Dipsiz Göl alanında, heyetçe gerçekleştirdikleri incelemelere ilişkin konuşma yaptı. Göl çevresinden gerçekleştirdikleri incelemeler ve aldıkları taş, toprak gibi numuneler üzerinde gerçekleştirilen çalışmaların halen devam ettiğini söyleyen Turoğlu, gölün eski haline dönüştürülme çalışmalarını ise yakından takip ettiğini belirtti.

“Bu gölün oluşumuyla ilgili bazı kaynaklarda ‘çökme gölü’, ‘karstik dolin’ olduğu söyleniyor. Bu doğru değil. Çünkü çevrede hiç kireç taşı yok. Bunların yerinde gelip gözlemlenmesi, çalışılması, incelenmesi ve ondan sonra bu konuda görüş bildirilmesi gerekir. Biz bunu yapmaya, delillere dayanarak, gözlemlerimizin sonucunu tartışarak değerlendirmeye ve bir şeyler söylemeye çalışıyoruz

Gölün önceki ve sonraki halinde kayda değer bir gözlem yapan Turoğlu demeç verdi

“Karlar eriyerek bu çukurlukta birikiyordu. Gölün zemininde ana kaya kırıntılarının oluşturduğu bir örtü malzeme var. Bu nedenle su, kısmen hareket edebilme yeteneğine sahip. Gölün, hem yüzeyden hem yer altından da beslenme imkanı vardı ve kendi ekosistemini oluşturmuştu. Bu düzen hidrolojik bir denge içerisinde devam ediyordu. Kazıldıktan sonra bu denge bozuldu. Şu anda kotlara da baktığımız vakit doğal kotlardan çok farklı. Şekil özelliği de bozuldu. Şu anda başka bir şey var burada”

Kaynak: Onedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir