Öğrenciler Sınav Stresi İle Nasıl Mücadele Edebilir?

Birçok öğrenci her ne kadar çok çalışsa başarılı olsa da zaman zaman sınavlarda strese girebilmekte ve bu durum da başarısını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Haliyle hak ettiğini düşündüğü ve istediği başarıyı elde edemeyen öğrenci ve velileri bu durumda büyük bir hayal kırıklığına uğramaktadır. Bu yazımız içeriğinde ise öğrencilerin sınav stresi ile mücadele etmesi noktasında faydalanabileceği bazı bilgilere değineceğiz.

Olumlu ve Güzel Şeyler Düşünün

Olumsuz ve kötü düşünceler genellikle insanlar da motivasyon kaybının yanı sıra stres oluşmasına da neden olur. Özellikle sınav zamanına doğru birçok öğrenci panik yaparak ya başarısız olursam düşüncesine kapılmaktadır. Böyle zamanlarda bu tarz düşünceler yerine “ben bunu yapabilirim”, “ben bunun üstesinden” gelirim diyerek ve olumlu düşüncelerle hayallerinize inanarak sınav stresinizi azaltabilir ve motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Başarılı Olacağınıza İnanın

Başarılı olmak için çalışmanın yanı sıra öncelikle başarılı olunacağına inanılması gerekmektedir.  Sınavlarda başarı olabileceğinize inanırsanız sınav stresinden bir o kadar da uzaklaşırsınız. Çünkü inanma duygusu sizlere özgüven sağlamanın yanı sıra adaptasyon noktasında da oldukça katkı sağlayacaktır.

Sosyal Aktivitelere Zaman Ayırın

Sınavlardan önce sürekli olarak ders çalışmak ve kitapların arasında boğulmak stres oluşturan bir diğer sebeptir. Sürekli olarak ders çalışırsanız zamanla bunalabilir ve sıkılabilirsiniz. Bu yüzden kendinize de mutlaka zaman ayırmanız gerekir. Belirli zamanlar da arkadaşlarınızla oturup sohbet edebilir, sinemaya gidebilir ya da doğa yürüyüşü yaparak kendinizi rahatlatıp stresten uzak kalabilirsiniz. Unutmayın ki zaman zaman kafanızı dağıtmaya mutlaka ihtiyacınız var.

Kıyaslamaya ve Başkalarıyla Yarışa Girmeyin

Bu durum genellikle her ne kadar aileler tarafından yapılıyor olsa da sınav öncesinde kesinlikle bu tarz sohbetleri kafaya takmayın ve mümkün olduğunca bu sohbet ortamlarından uzak kalmaya çalışın. Ayrıca kendinizi arkadaşlarınızın başarısıyla sürekli olarak kıyaslayarak moral bozukluğuna asla yer vermeyin. Kendinizle yarışın ve başarınızı sürekli olarak yükselterek en üst seviyeye çıkarmaya çalışın.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun, Odaklanın !

Stresten uzak kalabilmek için amacınızı ve hayattaki hedeflerinizi düşünerek gerçekleştiğini hayal edin. İçinde bulunduğunuz dönemlerin sadece bir geçiş süreci olduğunu ve bu süreç bittiğinde hayalinizde ki işi yaparak dilediğiniz hayatı yaşayacağınızı unutmayın.

3 yorum

  1. merhabalar arkadaşlar bu site çok güzel paylaşımlar yapıyor ve çok güzel ve özel bilgiler veriyor herkese bu güzel siteyi tavsiye ederim iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir