«
  1. Anasayfa
  2. Android
  3. Şubeye Gitmeden Kredi Kapatılır mı? Online Kredi Kapatmak Mümkün mü?

Şubeye Gitmeden Kredi Kapatılır mı? Online Kredi Kapatmak Mümkün mü?

kredi kapatma

Kredi Kapatma İşlemi Nedir?

İster ihtiyaç kredisi olsun ister araba, ev veya her ne amaçlı kredi çekmiş olursanız olun uzun veya kısa vadede aldığınız krediyi geri ödemek zorundasınız. Yani aldığınız krediyi kapatmak zorundasınız.

Kredi kapattırmanın yolları ise şöyledir; tüm borcu vadesi geldikçe ödemek, birkaç ayrı bankada kredi borcunuz varsa tüm borcu tek bir bankada toplayarak tek bir bankaya ödeme yapmak ya da toplu ödeme yaparak erken kredi kapatması yapmak.

Erken Kredi Kapatmak Nedir?

Çektiğiniz krediyi vadesi dolmadan kalan taksitleri toplu ödeme yaparak kapatma işlemidir. Erken kredi kapatmak işlemi faiz indirimi hesabı gerektirdiğinden şubeye giderek toptan borç ödemek istediğinizi belirtmeli ve hesap yaptırmalısınız. Peki şubeye gitmeden kredi kapatılabilir mi ? Bazı bankalarda şubeye gitmeden kredi kapatma işlemi online olarak yapılabilirken bazı bankalarda online toplu kredi ödemesi yaparak kredi kapatma işlemi yapılamıyor.

Kredinizi Erken Kapatırken Ceza Ödemeniz Gerekir mi?

Çektiğiniz kredi ile ilgili bankanın kendi hesabına yaptığı bir karlılık miktarı vardır. Örneğin aynı miktardaki kredi geri ödemesi için; 48 ay vadeli bir kredi geri ödemesi ile 12 ay vadeli kredi geri ödemesi arasında bankanın kazancı açısından fark vardır ve elbette bankalar uzun vadeli seçeneklerde daha fazla kazanır.

Siz toplu erken ödeme ile vadesinden önce kredi kapaması yaparsanız banka faiz geliri kaybedecektir. Bu nedenle erken kredi kapatma işlemlerinde bankalar size cezai işlem uygulayabilmektedir. Bu noktada, kredi erken ödeme nedeniyle faiz indirimi ve bankanın faiz kaybının hesabı yapılması gerekmektedir. Bu karmaşık faiz hesaplarının doğru yapılabilmesi için bankalar müşterilerini bankaya davet ediyor ve sizi kredi kapatmak için bankaya gitmek mecburiyetinde bırakıyorlar.

Ayrıca kredi çekeceğiniz zaman erken ödeme durumunda uygulanacak cezai miktarı iyice öğrenmeli ve kredinizi ona göre çekmelisiniz.

Online Kredi Kapama Yapılabilir mi?

Bazı bankalar şubeye gitmeden kredinizi online işlemler ile kapatmanız için gerekli alt yapıya sahip. Ama ne yazık ki bu hizmet bütün bankalarda yok. Bu opsiyonu kredi çekerken ya da toplu ödeme yapmak istediğiniz zaman bankanıza sormanızda fayda var.

Ayrıca internette şikayet sitelerinde online ödeme seçeneği olup, işlem yaptığınız halde ödemenizi işleme almayan bazı bankalar ile ilgili şikayetlerde mevcut. Online ödeme konusunda bankanızla görüşerek detaylı bilgi almanız faydanıza olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *