Anonim Sohbet Uygulamaları Ücretsiz konuşmayı ve Siber Zorbalığa Neden Olur

Anonim sosyal medya uygulaması YOLO Mayıs 2019’da piyasaya sürüldüğünde, büyük bir pazarlama kampanyası olmamasına rağmen, bir hafta sonra iTunes indirme tablosunu doldurdu. Sosyal ağ Snapchat ile kullanılmak üzere tasarlanan YOLO, kullanıcıların kişileri kendilerine isimsiz mesajlar göndermeye davet etmesine izin veriyor. Viral popülaritesi, şu anda rezil Fung Yik Yak ve Whisper, Secret, Spout, Swiflie ve Sarahah gibi diğer uygulamaların takipçisi oldu. Bütün bunlar çevrimiçi anonim bir etkileşim arzusuna hitap ediyor.

YOLO’nun patlayıcı popülaritesi, Yik Yak’ın kapanmasına neden olan aynı problemin, yani anonimliğinin siber zorbalık ve nefret söylemi ile sonuçlanabileceği konusunda uyarılara yol açtı.

Ancak, çevrimiçi gözetim ve otosansür çağında, taraftarlar gizliliği gizlilik ve özgür konuşmanın temel bir bileşeni olarak görüyorlar. Ve İngiltere ve İrlanda’daki gençler arasındaki isimsiz çevrimiçi etkileşimler konusundaki kendi araştırmamız, iyi huylu ve toksik olanların ötesine uzanan daha geniş bir etkileşim yelpazesini ortaya çıkardı.

Anonim uygulamalardaki sorun, normal sosyal ağlarda olduğundan çok daha fazla özellik olarak görünen siber zorbalık, taciz ve tehdit raporlarının değişmesidir. Çevrimiçi davranışta uzmanlaşan Psikolog John Suler, bu olguyu “çevrimiçi yok etme etkisi” olarak tanımlamaktadır. Bu, insanların gerçek kimliklerinden uzaklaştırıldıklarında yaptıkları eylemlerden daha az sorumlu hissettiği anlamına gelir.

Anonimliğin sağladığı örtü, insanların repertüsyon korkusu olmadan kaba, eleştirel, öfkeli, nefret dolu ve birbirlerine tehdit olmalarını sağlar. Ancak, engelsiz ifadeler için bu fırsat aynı zamanda isimsiz uygulamaları olumlu bir şekilde kullanmak isteyen insanlar için hem çekici hem de faydalı kılan şeydir.

Sosyal medyanın zulmünden kurtulma

Son araştırmalar, gençlerin Facebook, Instagram ve Snapchat gibi ağlara hâkim olan narsisistik kültürden giderek daha fazla memnun olmadıklarını vurgulamaktadır. Tasarımlarının doğası gereği, bu platformlar insanları idealize edilmiş versiyonlarını sunmaya teşvik ediyor. Bu sadece duygusal olarak vergilendirmek değil, aynı zamanda bu idealleştirilmiş sunumlara dahil olan kamera filtrelerini ve diğer görüntü büyütme araçlarını kullanmak, bu sürecin önemli bir iş yükünü kapsayabileceği anlamına gelir.

Gençler gittikçe artan bir şekilde sosyal medyanın kendilerini sürekli başkalarının gerçekçi olmayan imgeleriyle karşılaştırmaktan aldıkları kaygı ve yetersizlik duygularına yol açabileceğini düşünüyor. Bu baskıların ışığında, gençlerin giderek daha iyi bir avatar sunma gereksiniminden kurtulacak çeşitli anonim etkileşim biçimlerine yönelmeleri şaşırtıcı değildir.

shutterstock. SpeedKingz/Shutterstock

Bunun yerine, adsız uygulamalar gençlerin daha otantik etkileşim, ifade ve bağlantı modları olarak gördükleri şeye katılmaları için bir forum sağlar. Bu çeşitli biçimlerde olabilir. Bazıları için, anonimlik, yaşadıkları problemler konusunda dürüst olmak ve kaygı, depresyon, kendine zarar verme, bağımlılık ve vücut disforisi gibi stigma taşıyan meselelere destek aramak için yer açar. Catharsis ve zaman zaman rahatlık için önemli bir çıkış sağlayabilir.

Diğerleri için, anonimlik, akranlarının popüler görüşlerine karşı çıkmalarına karşı intikam korkusu olmadan, önemli sosyal meseleler üzerindeki sert “gerçekleri” telaffuz etmelerini sağlar. İdealleştirilmiş sosyal medya sunumunun bir yönü, gerçekten inançlara sahip olmaktan ziyade, belli bir grup insan arasında modaya uygun oldukları için belirli görüşleri desteklemektir.

Bu “erdem sinyal” olarak adlandırılan, çevrimiçi etkileşimlerin gerçekliği hakkındaki tartışmaların bir parçasıdır. Anonimlik kesinlikle daha entelektüel bir tartışma yaratmazken, insanların dış düşünceden korkma veya yanlış bir şey söyledikleri için tacize uğrama korkusu olmadan gerçek fikirlerini temsil edebilecekleri daha açık bir forum sağlar.

Bir yasak kısa görüşlü olur

Anonimlik mükemmel değildir, her zaman iyi değildir, ama eşit olarak her zaman kötü değildir. Siber zorbalık şüphesiz ele alınması gereken ciddi bir konudur. Yine de, içerik denetimi ve çevrimiçi olarak söylenebilecek veya söylenemeyecek ya da paylaşılamayan şeylerin belirlenmesi özneldir. Kusurlu bir sistemdir, ancak anonimlik için tamamen yasaklanması çağrısında bulunulması kısa görüşlü olabilir. Olumlu potansiyelleri hakkında farkındalık göstermeden, anonimlik negatif ilişkilerinin altını çizme eğilimindedirler.

Gerçekten ihtiyaç duyulan şey eğitim. Gençleri sosyal medya tüketiminin tehlikeleri konusunda eğitmek için kesinlikle daha yapılması gerekenler. Okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde güncellenmiş müfredat bu konuda daha fazlasını yapabilir ve yapmalıdır.

Ancak, aynı şekilde uygulama tasarımcılarının ve servis sağlayıcılarının, sundukları olumsuz etkilerin daha fazla farkında olmaları gerekir. Koruma, Silikon Vadisi şirketlerinin gündeminde üst sıralarda yer almalı, özellikle de gençleri hedef alırken ve insanları yanılma korkusu olmadan istediklerini söyleme konusunda özgür kılıyorlarsa.

Bu makale, Tüketici Davranışı Öğretim Üyesi Killian O’Leary’nin Konuşması, Lancaster Üniversitesi ve Stephen Murphy, Creative Commons lisansı altında Essex Üniversitesi Pazarlama Uzmanı tarafından yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir