«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Din Kültürü Öğretmeni ‘Misyonerlik’ Soruşturması ile Karşı Karşıya

Din Kültürü Öğretmeni ‘Misyonerlik’ Soruşturması ile Karşı Karşıya

s-362307ea75f4e7f1a3f1806d27daa35acc9a9f36

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde faaliyet göstermekte olan bir lisede din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olan B.K. aleyhinde ‘misyonerlik faaliyeti yürüttüğü’ iddiası üzerine Aydın Valiliği tarafından soruşturma başlatıldı.

Atatürk Üniversitesi’nin İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan ve daha öncesinde Aydın’da özel okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapmış olan ve son olarak da Kuşadası ilçesindeki Anadolu Lisesinde ders veren Öğretmen Esma B.K. hakkında bir süre öncesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ‘derslerde misyoner faaliyetlerde bulunma’ üzerine ihbar yapılmış. Bunun üzerine konu Valiliğe taşında. Valilik, Ekim ayı içerisinde konuyu araştırması için bir müfettiş görevlendirip, inceleme ve soruşturma başlattı.

Valilik konu hakkında incelemenin sürdüğünü söyledi

Basında yayılan haberler üzerine Aydın Valiliği’nden konu ile ilgili açıklama geld. Açıklamada şunlar yer alıyordu:

Adı geçen öğretmenin derslerde misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü yönündeki ihbarın Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaşmasının ardından Valiliğimiz tarafından 22.10.2019 tarihinde milli eğitim müfettişi görevlendirilerek inceleme- soruşturma başlatılmış olup, dosya safahatı devam etmektedir. Konunun önemi gereği lüzum eden tüm yasal süreç Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir”

Bahsi geçen kişinin avukatı konuştu: ‘İddialar asılsız’

Aydın Kuşadası’nda bir lisede verdiği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi içerisinde misyonerlik yaptığı iddiası olan ve hakkında soruşturma başlatılan öğretmen Esma B.K.’nın avukatlığını yapan Can Kurtulan, iddialara karşılık olarak yazılı bir açıklamada bulundu. Avukat Can Kurtulan, paylaştığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan asılsız haberler sebebiyle, müvekkilim üzerinden algı oluşturulmak istendiğini düşünmekteyiz. Müvekkilim ne misyonerlik faaliyeti yürütmektedir ne de din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatına ve içeriğine aykırı ders anlatımı yapmaktadır. Buna karşılık, basında yer alan hedef gösterici haberler sonrasında, müvekkilim sosyal medya üzerinden adeta saldırıya uğramış; söz konusu saldırılar iş ve özel hayatının ciddi anlamda zarar görmesine neden olmuştur. Yalnızca iddiadan ibaret olan haberlerde müvekkilimin açık kişi bilgilerine yer verilmesi; aynı zamanda özel hayat ve aile hayatı gizliliğinin ihlal edilmesiyle sonuçlanmış ve halihazırda devam eden bu süreç müvekkilimin huzurunu ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemiştir. Konunun hassasiyeti ve soruşturmanın selameti bakımından şu aşamada daha fazla açıklama yapılmasına gerek olmamakla birlikte, sürecin hukuka uygun ilerlemesi ve adil bir şekilde sonuçlanması için tüm adımların takipçisi olunacaktır.”

Kaynak: Onedio

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *