Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Doğru yatırım, yatırım araçlarını kullanarak amaç ve planlarının belirlenmesi ve risk düzeyinin analiz edilmesi süreçlerini kapsamaktadır.

Doğru yatırım yapabilmek için öncelikle yatırım yapılmak istenen tutarın belirlenmesi gerekmektedir. Ardından doğru yatırım hamleleri ile doğru yatırım araçlarını belirleyerek yatırım araçları öncesinde temel bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra nelerden etkilendiğini bilmeniz, yatırım dünyasında sağlam adımlar atmanızda faydalı olacaktır. Ayrıca bu süreçte piyasa uzmanlarının yazılarını takip etmek de çok faydalı bir süreçtir. Bazı yatırım araçları kısa bazı yatırım araçları ise uzun vadeli yatırım araçları için uygundur. Ancak bu noktada asıl soru, paranızın ne kadar süreli yatırımda tutacağınızdır. Vaktinden önce nakde çevrilen uzun vadeli yatırımlar, sizi zarara uğratabilir. Bir diğer konu da, ne kadar risk alabileceğinize karar vermektir. Çünkü yatırımın getirisi yükseldikçe risk de artmaktadır. Bu noktada karınızda düşüş yaşanabileceği gibi ana paranızda da düşüş yaşanabilmektedir.

Doğru yatırımın ipuçları noktasında, iyi bir yatırımcı olabilmek için zaman ayırıp yatırımlarınızı takip etmek çok önemli bir husustur. Sizler de yatırım yapmaya ve bir an önce yatırımlarınızı değerlendirmeye karar vermiş iseniz işe bir yatırım hesabı açmak ile başlayabilirsiniz.

Ölü Yatırım Sayılan Alanlar Nelerdir?

Ölü yatırım nedir? Herhangi bir geleceği bulunmaksızın sanayi ve ticaret alanlarında kâr imkanı bulunmayan yatırım, ölü yatırım olarak adlandırılmaktadır. Tasarruf yapmanın yanı sıra para birikimi yapmakta çok önemlidir. Bu nedenle bireysel yatırımlara karar vermek gerekmektedir. Bu nedenle ölü yatırım olarak görülen doların, bir yatırım aracı olmadığı bilinmelidir. Bunun nedeni ise globalleşen dünyada hangi ülkenin para biriminin değer kaybedip kaybetmeyeceğinin bilinmemesidir. Bunun yanı sıra ülkeler, kendi paralarının değerlerini korumaya çalıştıkça para politikalarını uygulamaya çalışmış olmalarıdır.

Diğer ölü yatırım sayılabilecek yatırım çeşitleri ise arabaya olan yatırımlardır.  Otomobile ayrılacak olan ekstra ücretler, maddi durumu bir hayli zorlayacaktır. Çünkü ülkemizde benzin fiyatlarının aylık bütçelere olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir. Üstelik alınan bir aracın senesi dolmadan dahi satılması durumunda daha önceden almış olduğunuz fiyatın altında satmak durumunda kalınacağının bilinmesi gerekmektedir.

Diğer bir ölü yatırım çeşidi ise arazi, arsa ve tarla gibi yatırımlardır. Şöyle ki; arazi, arsa gibi gayrimenkuller genellikle uzun vadeli yatırım aracı olarak görülmektedir. Ancak ölü bir yerden yani yıllardır hiçbir şekilde gelişme göstermeyen ve hizmet alınamayan yerlerden alınan araziler ölü yatırım olarak değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir