«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Espor Nedir ? Esporcular Ne kadar Kazanıyor ?

Espor Nedir ? Esporcular Ne kadar Kazanıyor ?

0FA3260B-3A88-4F7D-ABEA-BA0EDA94C3BE

Espor nedir ? Dünya dilinde Elektronik Spor kısa adıyla  E-Spor olarak bilinen bilgisayar üzerinden oyunlarda başarılı olan kişilerin bir araya gelip takım oluşturmasıyla aralarında profesyonelce düzenlenen maçlara denilir. 

Her oyun E-Spor oluyor mu ?

Tabi ki hayır bir oyunun E-Sporkategorisine girebilmesi için her oyuncunun eşit şartlarda başlaması gerekiyor. Oyunda ödeme yöntemiyle daha güçlü olunmaması lazım.

E-Spor Tarihi

1970ve 1980’li yılarda atariler ve konsollu oyunlarla ortaya çıkmıştır. Teknoloji ilerledikçe Playstationlar ile desteklenip daha çok gün üzerine çıkmıştır. Günümüz teknolojisi ile Bilgisayar yada mobil cihazlarda oyunların oynanabilmesi, daha heyecanlı ve rekabetçi olmasıyla E-Sporçok önemli bir yol katletmiştir. 

E-sports da Hangi Oyunlar Vardır?

Ülkemizde düzenlenen  turnuvaya verilecek tek yanıt League of Legends olur. Tabii bir de tamamen yerli bir oyun olan Zula var.

Dünyada ise LOL dışında, Clash of ClansCrossfireDungeon Fighter OnlineWorld of WorldcraftGame of WarPuzzle & Dragon gibi oyunlar bulunmaktadır.

E-Sporcular Ne Kadar Kazanıyor ?

League of legends oyunundan örnek verecek olursak gelir konusu oyuncunun tecrübe, yaş, yetenekleriyle değişiklik gösteriyor. Unutmadan oyuncunun oynadığı takımda çok etkili bir unsurdur bu konularda. Ortalama bir takımda kötü, iyi, çok iyi diye sınıflandırma yapacak olursak iyi oyuncunun aylık 7.500TL civarında aldığını söyleye bilirim. Çok iyi oyuncuların aldığı paralar yıllık olarak milyonları bulduğu  söyleniyor.

Kısaca Espor

Evet yukarıdaki yazımızda Espor Nedir Ve Esporcular kaç para kazanıyor onu öğrenmiş olduk. Esporcular aylık ortalama olarak 7.500₺ Civarı alıyorlar. Evet parası gayet güzel ve cezbedici tabi ünlü olmakta cabası fakat Esporcu olmak o kadar kolay değil her şeyden önce hangi oyunda esporcu olmak istediğinizi belirleyin ve o oyunda ciddi anlamda ustalaşın tabi buda yılların deneyimini ve birikimini gerektiyor. Tabikide bir yerden başlamak lazım ilk olarak oynadığınız oyunda çok iyi bir lige veya ranka ihtiyacınız var şuanlık biz League of Legends oyunundan örnek vericeğiz. League of legends de lig atlayamıyorsanız ve atlamakta güçlük çekiyorsanız müjde tamda size göre bir içeriğimiz var okumak için hemen Tıkla

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *