Google Haritalar, Milyonlarca Sahte İşletmeye Ev Sahipliği Yapıyor!

Birçoğumuz bölgemizdeki Elektrikçileri, kuaförleri ve diğer hizmetleri bulmak için Google Maps’e güveniyoruz. Dün Wall Street Journal (WSJ), Google Haritalar’ın herhangi bir günde yaklaşık 11 milyon yanlış listelenen işletmeye ev sahipliği yaptığını bildirdi.’

Sahte listelerin çoğu, Google’ın “düşeyler” olarak adlandırdığı kategorilerde bulunur – elektrikçiler, tesisatçılar ve çekme ve araba tamir hizmetleri. WSJ, dolandırıcıların sık sık yasal listelerin isimlerini bu listeler üzerinden kaçırdıklarını, zorlu işler yaptıklarını ve aşırı ücret talep ettiğini belirtti.

Journal’daki muhabirler New York’ta “Tesisatçılar” ı aradıklarında, en iyi 20 listenin 13’ünün sahte olduğunu buldular. Google Haritalar’da görünmek için işletmelerin listelenen adreste bir varlığı olması gerekir – bu işlemi yalnızca 20 işletmeden iki tanesi yaptı.

Google, sahte listelerin toplam resmin sadece küçük bir yüzdesi olduğunu söyleyerek bunu savundu. 2017 yılında, yalnızca yüzde 0,5 oranının yasadışı olduğunu gözlemleyen bir çalışmayı finanse etti. Bir blog yazısında. Şirket, “katı politikalar uyguladıklarını ve insanların bu sorunları işaretlemelerini sağlayacak ve böylece harekete geçmelerini sağlayacak araçlar yarattığını” söyledi.

Ancak, sahte işletmeleri yakalamak için kullanılan herhangi bir teknik belirtilmemiştir:

Bu sürekli bir dengeleme eylemidir ve sürekli değişen çeşitli manuel ve otomatik sistemler kullanarak bu dolandırıcılıklarla savaşmanın yeni ve daha iyi yolları üzerinde sürekli çalışıyoruz. Ancak, dolandırıcıların, sistemlerimizi yenmenin yeni yollarını bulmalarına yardımcı olma riski olmadan, yaptığımız tüm işlerin amacını yitirmeden, bu çabalarla ilgili çok fazla ayrıntı paylaşamayız.

Şirket, geçen yıl 3 milyondan fazla sahte listeyi kaldırdığını ve kullanıcıların% 90’ının herhangi bir kullanıcı tarafından bildirilmeden önce yakalandığını bile söyledi. Ayrıca 150.000 kötü niyetli kullanıcı hesabını kaldırmıştır. Google ayrıca, şüpheli işletme profillerini bildirmenin yeni bir yolu üzerinde çalışıyor.

[infobox color=”#dd9933″] Sahte bir listeyle karşılaşırsanız, burada rapor edebilir veya aynı anda birden fazla işletmeyi bildirmek için bu formu doldurabilirsiniz.[/infobox]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir