Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Ödenmemesi Durumu

Kredi kartları günümüzde vatandaşlar tarafından alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden birisidir. Birçok vatandaş kredi kartını bilinçsiz bir şekilde kullanarak harcamalar yaptığı için zaman zaman ödemeyeceği tutarlarda ekstre gelmekte ve akabinde ödeme yapamadığı için sıkıntı yaşamaktadır.  Bu yazıda kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır ve ödenmemesi durumunda ne gibi sorunlar ile karşılaşılır bu konulardan bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi kartı borcunuzun tamamını ya da asgari tutarı ödemekte zorluk yaşıyorsanız ihtiyaç kredisi ya da limitiniz var ise taksitli nakit avans işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde kredi kartınıza toplu şekilde gelen yüklü miktardaki borcunuzu taksit taksit aydan aya vadeli bir şekilde ödeyebilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekerek kredi kartınızı kapatacağınız takdirde kredinizin aylık ödeme tutarını ve kredi süresini iyi belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun da iyi olması gerekmektedir. Son olarak ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göz atarak size en uygun krediyi bankalardan bilgi edinerek çekmeniz faydanıza olacaktır.

Kredi kartınızın borcunu ödemek için kartınız da eğer limitiniz var ise taksitli nakit avans seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Böylece ödeme miktarınız kadar toplu parayı en fazla dört aya kadar bölerek ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Günümüzde kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların sayısı bir hayli çoktur. Fakat kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda kullanıcılar önemli sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Borcunuzun asgari ödeme tutarını ya da tamamen ödememeniz halinde borca gecikme faizi uygulanmaktadır. Ayrıca bir yıl içerisinde kredi kartınızın borcunuzun asgari ödeme miktarını 3 kere ödememeniz halinde kartınız kullanıma kapanır, borcu ödemeniz halinde ise açılır. Eğer ki borcunuzu 3 kere üst üste ödemezseniz kartınız tamamen kullanıma kapatılır. Bu durumda borcunuzu ödediğiniz de kartınız kullanıma açılır fakat daha sonra ödeme işlemi yapılmadığı takdirde yasal takip işlemine başlanır.

Kredi kartı borcu olanlara banka öncelikle 90 gün süre verir, süre bittiğinde ödeme işlemini yapmanız için yedi gün daha ek süre verir. Yedi gün içerisinde borcunuzu ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlar. Bu takipler neticesinde maaşa genellikle haciz kararı uygulanmakta ve maaşın belirli bir kısmı otomatik olarak alınmaktadır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir