«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. LinkedIn, Blockchain’in En Hızlı Büyüyen Yetenek Olduğunu Söylüyor

LinkedIn, Blockchain’in En Hızlı Büyüyen Yetenek Olduğunu Söylüyor

linkedin blockchain

Çarşamba günü yayınlanan LinkedIn raporuna göre, Blockchain, Asya Pasifik (APAC) bölgesindeki işçiler arasında en hızlı büyüyen becerilerden birisi.

LinkedIn, üyeleri tarafından APAC bölgesinden listelenen becerileri, ilk 10 yükselen beceriyi belirlemek için analiz etti, rapor, Singapur’da ve Çin, Japonya, Tayvan, Güney Kore, Hong Kong ve Vietnam’daki ilk üç arasında büyüyen en hızlı beceri olarak blok zinciri (blockchain) buldu.

Linkedın’e göre, blockchain bir beceri olarak çoğunlukla dağıtılmış ve merkezi olmayan kamu defterlerini kurmak ve yönetmek için kullanılır. Bu becerilere sahip işçiler genellikle blockchain geliştiricileri, baş teknoloji görevlileri (CTO) ve danışmanların rollerini doldururlar.

Blockchain’in yanı sıra, bölgedeki diğer ilk 10 yükselen beceri, yapay zeka (AI), ön uç web geliştirme, insan merkezli tasarım, Robotik süreç otomasyonu (RPA), iş akışı otomasyonu, sosyal medya pazarlaması, uyumluluk, sürekli entegrasyon ve hareket tanıma teknolojisidir.

Bu becerilere sahip çalışanlar için talep, LinkedIn’deki genel yetenek tabanının üç katıdır. Raporun inanılması gerekiyorsa, hala “başlangıç aşamalarında” olan bu becerilere olan talep, ancak gelecekte ilişkili teknolojilerinin geniş çapta benimsenmesiyle artacaktır.

Raporun bulguları tam olarak bir sürpriz olarak gelmiyor. Blockchain teknolojisi, ilk ve en önemli kullanım durumu olan kripto para birimleriyle olan ilişkisinden bu yana Asya’da artan bir ilgi gördü. Hükümetlerin kendileri sanal para birimlerini frenlemek konusunda istekliydiler, ancak blok zinciri teknolojisini diğer sektörlerde kullanmak niyetinde olduklarını ve bunun da muhtemelen katkıda bulunan bir faktör olduğunu belirtti.

Finans sektöründe bile, ana kurumlar blockchain’in mevcut hizmetlerini iyileştirmede yararlı olduğunu bulmuşlardır. 2017’te BT hizmetleri sağlayıcısı Cognizant tarafından yapılan bir ankete göre, Asya Pasifik’teki finansal işletmelerin yüzde 88’i blockchain’in endüstrinin geleceği için önemli olduğuna inanıyordu.

2018 yılında araştırma şirketi Global Market Insights tarafından yayınlanan bir raporda, Asya Pasifik’teki blok zinciri bazlı endüstrinin 2024 yılına kadar yaklaşık 16 milyar dolar olduğu ve sağlık pazarının en az 1.4 milyar dolar katkıda bulunduğu tahmin edildi.

Blockchain’in LinkedIn raporunda yükselen ilk üç beceri arasında yer almadığı Hindistan gibi ülkelerde bile, büyüme dikkat çekiciydi. İstihdam ajansı Indeed tarafından yayınlanan 2018 tarihli bir rapor, 2017 yılının ikinci yarısında Hindistan’da web sitesinde yayınlanan cryptocurrency ve blockchain ile ilgili işlerin sayısının yüzde 290 oranında arttığını gösterdi. Ülkenin şimdi ilk blok bölge bölgesini almaya karar vermesiyle birlikte daha da yükseliş beklenebilir.

Asya Pasifik’te bir teknisyen iseniz, blockchain yakın gelecekte bahis oynamak için iyi bir beceri gibi gözüküyor.

İlgilenenler LinkedIn raporunun tamamını burada görüntüleyebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *