«
  1. Anasayfa
  2. güvenlik
  3. ABD Hava Kuvvetlerinin THOR Adında Yeni Bir Silahı Var!

ABD Hava Kuvvetlerinin THOR Adında Yeni Bir Silahı Var!

thor usa

Ding, uçak bitti

Son yıllarda, küçük insansız uçaklar, ABD kuvvetlerini denetlemek ya da bombaları düşürmek için kullanıldıkları savaş alanlarına yöneldiler ve ABD ordusunun onları çekmek için yeni yollar geliştirmesini sağladılar. Bu hafta ABD Hava Kuvvetleri , dünyanın her yerindeki üslere yerleştirilebilecek yeni bir araç ortaya çıkardı : üsleri dron sürülerine karşı korumak için tasarlanan Taktik Yüksek Güçlü Mikrodalga Operasyonel Yanıtlayıcı (THOR) adlı yüksek güçlü bir mikrodalga sistemi.

New Mexico, Albuquerque’deki Kirtland Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, insansız hava araçlarını (İHA) devre dışı bırakmak için yüksek güçlü mikrodalgaların kısa patlamalarını kullanan sistemi geliştirdi . Yerel TV kanalı KRQE’ye göre, sistem yaklaşık 15 milyon dolar karşılığında hızlı bir şekilde (18 ay) geliştirildi. Bir jeneratörden kaçar ve bir nakliye konteynerinde depolanır, bu hemen hemen her yere taşınabilir ve birkaç saat içinde kurulabilir.

Hava Kuvvetleri , bu baharın başlarında THOR‘u kısa menzilli hedeflere karşı test etmeye başladı ; diğer bir sistemde, Sayaç-Elektronik Yüksek Güçlü Mikrodalga Genişletilmiş Menzilli Hava Üssü Hava Savunması (CHIMERA), orta ila uzun mesafelerdeki olaylara çarpmak üzere tasarlandı. Bu sistemin önümüzdeki yıl da teslim edilmesi bekleniyor.

Ordu, büyük bir sorunun, bir ya da iki kişinin alınmasının bir önemi olmazsa, konserde çalışan uçağı sürüleri olacağını öngörüyor. Bu sistem, aynı anda çok sayıda dronun alınması için etkili bir şekilde tasarlanmıştır ve mermilerden veya ağlardan daha fazla bir menzile sahiptir. THOR program yöneticisi Amber Anderson, sistemin “bir el feneri gibi çalıştığını” ve “göz açıp kapayıncaya kadar…… kirişe yakalanan herhangi bir şeyin alınacağını” söylüyor.

Bir insansız hava aracı çıkarmak zor bir öneridir: silahla vurmak için küçük ve zordur ve eğer insanlar üzerinden uçarlarsa, düşen moloz veya dron parçaları nedeniyle yaralanma tehlikesi vardır. Bu, insanların geleneksel savunma sistemlerinden ağlara, kartallara ve hatta av tüfeği avlayan uçağılara kadar, onları düşürmek için çeşitli yöntemler denemelerini engellemedi. ABD Ordusu benzer sistemler aramaya başladı. Ağustos 2018’de Lockheed Martin tarafından inşa edilen bir mikrodalga silahına yatırım yaparken Savunma Bakanlığı’nın diğer kısımları, dronlara veya füzelere karşı kullanılabilecek lazerler gibi diğer savunma sistemlerini test ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *