«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. İngiltere Alexa Kullanıcıları Artık NHS’den Tıbbi Soruların Cevaplarını Alabilirler

İngiltere Alexa Kullanıcıları Artık NHS’den Tıbbi Soruların Cevaplarını Alabilirler

image

Dr. Alexa’ya Merhaba de.

Amazon’un Alexa’sı, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ile yapılan ortaklıklar sayesinde Birleşik Krallık’ta tıbbi zekâ kazanmaya hazırlanıyor.

Sağlık hizmeti, hizmetin resmi web sitesinden tavsiye alarak tıbbi sorguları yanıtlamaya yardımcı olmak için Amazon’un sesli asistanıyla bir araya geldiğini söyledi.

Bu haftadan itibaren, Alexa’nın sağlıkla ilgili sorularını soran İngiltere kullanıcılarına – “Alexa, grip belirtileri nelerdir?” – NHS sağlık uzmanları tarafından yanıtlanan cevaplar verilecek.

İngiltere’nin Sağlık Bakanlığı (DoH), hareketin ülkedeki NHS profesyonelleri üzerindeki baskıyı azaltacağını ve kullanıcılara yetkili tıbbi tavsiyeye erişmenin kolay bir yolunu sunacağını söyledi.

NHS ayrıca diğer teknoloji şirketleri ile benzer işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Sesli arama teknolojisinin artmasıyla birlikte, DOH’nin kararı, yaşlı insanlara ve bu tür ekranlara sahip cihazlarda bu tür bilgileri aramakta güçlük çekebilecek insanlara yarar sağlayacaktır.

Amazon şu anda tıbbi sorgularla ilgili cevaplar için Mayo Clinic ve WebMD gibi kaynakları araştırıyor, ancak güvenilir kaynaklar eklemek doğru cevapları almanın doğru yoludur.

Ancak, karmaşık sağlık hizmeti ihtiyacı olan hastaların gizlilik ve veri güvenliği ile ilgili soru sormaktan bahsetmek yerine, tek tavsiye kaynakları olarak Alexa’ya tam olarak güvenmemeleri gerektiği de söylenemez.

Privacy International,” Amazon, kullanıcılarının verilerini işleme biçimi söz konusu olduğunda endişe verici bir sicili olan bir şirkettir ” dedi. “Tıbbi bilgilerimiz genellikle bizimle ilgili en hassas verilerdir ve sorduğumuz sorulardan ve sağlık endişelerimiz olduğunda yaptığımız aramalardan çok şey çıkarılabilir.”

Ancak perakende devi, kişisel bilgilerin gizli tutulacağını ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacağını, ürün satmakta veya sağlık profili oluşturmak için kullanıldığını belirtti.

Alexa’nın kullanıcılardan gelen sağlık sorgularına zaten yanıt verdiği göz önüne alındığında, bazı endişeler abartılmış olabilir. Ancak bu tartışmanın nasıl oynandığını görmek ilginç olacak.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *