Bilim İnsanları Kuantum Bilgisayar Verilerini Bir Elmasa Aktardılar!

Yokohama Ulusal Üniversitesi’nden bir bilim insanları ekibi kısa bir süre önce bir fotonu bir elmas içindeki bir kusurun içindeki boş alana ışınlayan ilk araştırmacılar oldu. Başka bir deyişle: fizikçiler sadece kuantum blingi icat etti.

Işığı bir pırlantanın içine yansıyan bir fenerden gördüğünüzü hayal edin. Şimdi, el fenerini geride bırakıp elması geride bıraktığından, elması geride bıraktığınızı, ancak ışığı yansıtmaya devam ettiğini düşünün – temelde araştırmacıların yaptığı, çok daha küçük bir ölçekte.

Onlar bunu nasıl yaptı? Her zamanki gibi: elmas için radyoda güzel bir şey çaldılar, mikrodalga fırında pişirdiler ve sihirin gerçekleşmesi için manyetik bir atmosfer yarattılar.

Veya, EurekAlert’in  belirttiği gibi:

Boşlukta bir elektron ve bir karbon izotopunu manipüle etmek için… takım, insan saçı genişliğinin yaklaşık dörtte birine elmasın yüzeyine bir tel bağladı. Elmasın etrafına salınan bir manyetik alan oluşturmak için kabloya bir mikrodalga ve bir radyo dalgası uyguladılar. Mikrodalgayı, elmas içerisinde kuantum bilgisinin aktarılması için en uygun, kontrollü koşulları oluşturmak üzere şekillendirdiler.

Her iki durumda da, araştırmacılar, Kazuya Tsurumoto, Ryota Kuroiwa, Hiroki Kano, Yuhei Sekiguchi ve Hideo Kosaka’nın uğraştığı “boşluk”, elmasta bahsedilen kusurdu. Elmasların içindeki usulsüzlükler, bilim adamlarının nitrojen boşluğu merkezi dedikleri şeyden kaynaklanıyor – nerede karbon olması gerektiği değil. Elmasın kusurları sayesinde araştırmacılar bir foton sıkmak için yer açtılar.

Fotonlar, kuantum ışınlanma adı verilen bir iletişim türünü kolaylaştırmak için kuantum dolaşma adı verilen korkak bir fenomenden yararlanmak için kullanılabilecek temel ışık birimleridir . Fiziksel maddenin onu geçmeden uzayda taşıdığı ışınlanma bilim kurgu versiyonuna benzer şekilde, kuantum ışınlanma, otomatik olarak diğerine yansıması olan dolaşmış bir çift içindeki bir atoma bilgi göndermeyi içerir.

İnanılmaz bir başarı. Özellikle Yokohama Üniversitesi çalışmasında, kuantum ışınlanmayı kullanarak erişilemeyen bir alana bir foton göndermenin, nihayetinde tamamen güvenli, dağıtılmış bir kuantum hesaplama ağı haline gelebilecek şeyin ana kayasını temsil ettiği yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir