«
  1. Anasayfa
  2. Android
  3. Instagram Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

instagramdan-nasıl-para-kazanırım

Instagram, son dönemlerde en çok kullanıcıya sahip sosyal medya uygulamalarından birisidir. Uygulamanın getirdiği güncellemeler sayesinde kullanıcıların paylaşımlarındaki kötü yorumlar ve spamlar kolayca engellenebilir. Instagram, topluluk kuralları ihlali konusunda hassas bir oluşum. Bu yüzden yorumlarda ihlalin olmaması ve kullanıcıların gönderilerinde söz sahibi olabilmesi için yorum kapatma özelliği getirilmiştir. Instagram’ın 2017 yılında getirdiği güncellemeden beri kullanıcılar, paylaştıkları gönderileri yorumlara kapatabiliyor ya da sınırlandırabiliyorlar. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, istemedikleri yorumları ve istemedikleri kişileri yorumlarda engellemeyi kolaylıkla yapabilmektedirler.

Yorum kapatma özellikle çok takipçisi olanların sıklıkla kullandıkları bir yöntemdir. Çok takipçili kişiler gönderilerine fazla yorum gelmesi ve bu yorumların hakaret veya reklam içerikli olabilmesinden dolayı yorumları kapatma yoluna gidebiliyorlar. Oldukça basit yapılabilen bu işlemi bazı kullanıcılar bilmiyorlar. Peki, Instagram yorum kapatma nasıl yapılır? Yorum kapatma iki şekilde yapılabilir; gönderiden yorumları kaldırma ve ayarlardan yorumları kaldırma.

Ayarlardan Yorumları Kapatma

Instagram gönderilerinizdeki yorumları ayarlardan daha kapsamlı şekilde ayarlayabilir ve kapatabilirsiniz. Uygulama ayarları üzerinden yorumlar kapatılabilir, filtrelenebilir ya da sadece seçilen kişilerin yorum yapmasına izin verilebilir. Instagram yorum kapatma özelliğini ayarlardan yönetmek için uygulama üzerinden profilinize tıklayarak ayarlara girin. Gizlilik sekmesinden yorumlar kısmına tıklayarak yorum kontrolleri sayfasını açın. Kontroller kısmından seçeceğiniz kişilerin gönderilerinize yorum yapmalarını engelleyebilirsiniz. Aynı sayfada filtreler kısmından rahatsız edici söylemlerin gönderinize yorum olarak yapılmasını engelleyebilirsiniz. Filtreler bölümünde yer alan “rahatsız edici yorumları gizle” seçeneğini aktive ederseniz rahatsız edici yorumların gönderilerinize, hikayelerinize ve canlı yayınlarınıza yapılmasını otomatik engelleyebilirsiniz. Dilerseniz yine filtreler kısmında yer alan “manuel filtre” butonunu kullanarak da seçeceğiniz sözcüklerin tüm paylaşımlarınızda engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderiden Yorumları Kapatma

Instagram, istenilen gönderiden yorumları kaldırma seçeneğini kullanıcılara sunuyor. Instagram yorum kapatma yalnızca tüm gönderilerden yorumları kapatarak değil; aynı zamanda seçilen gönderilere yapılan yorumları kapatarak da yapılabilir. Bunun için yorumların kapatılmasını istediğiniz gönderinizi açın. Gönderinin sağ üstünde yer alan üç noktaya tıklayarak ayarlar bölümünü açın. Çıkan sekmede yer alan üçüncü buton “yorum yapmayı kapat” ibaresini seçerseniz hiç kimse seçtiğiniz gönderinize yorum yapamaz. Yorum yapılması engellenen paylaşımı tekrar yorumlara açmak için de diğer buton olan “yorum yapmayı aç” butonunu seçebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *