6G hızı

Japonya 6G için Çalışmalara Başladı

Başlığı okuyunca insan içinden abi yavaş ya daha 5g yi tadamadık diyor değil mi? Evet yanlış okumadık Japonya 5G’den 10 kat daha hızlı olacağını iddia ettiği 6G için çalışmalarına başladı. Tabi ki bu konuda Japonya yanlış değil. 6G çalışmalarına başlayan ülkeler şöyle bir listeleyelim merak etmeyin liste çok uzun değil.

6G çalışmasına başlayan ülkeler

  • Japonya
  • Çin
  • Finlandiya
  • Güney Kore

Asya ülkelerinin gelecek teknolojiler üzerine ne kadar çok çalışma yaptıklarının bir kanıtı da bu olsa gerek. Japonya başlamış olduğu 6G çalışmalarının 2030 yılında sonuç almaya başlayacağını belirtiyor. 5G’ye tam manasıyla ayak uyduramadığı için teknolojinin gerisinde kalmamak için bu süreci biraz hızlı geçip 5G’nin 10 katı daha hızlı olan 6G teknolojisine geçmek istiyor.

6G için halktan, yetkililerden ve bir çok kamu kurumundan alınacak bilgiler için bir araştırma ekibi bu ay içerisinde kurulacak ve Haziran ayında bakanlık bu konu ile ilgili kararlar verecek.

6G teknolojisi

6G teknolojisinden beklentiler

6G teknolojinin insanlığın geleceği konusunda çok üst noktalara taşıması bekleniyor. Bildiğiniz üzere şimdiki sistem ile haber bağlantılarını, konferans bağlantılarını 5G ile yapmaktalar. Fakat 6G ile sistem biraz daha gelişiyor ve artık beklenti nerede olursanız olun 3 boyutlu bir şekilde sizi bağlantı yaptığın yere götürecek ve sanki oradaymışsınız gibi olacak. Düşününce çok tuhaf geldiğinin farkındayım ama bu tip konuların bilim kurgu filmlerinde ne denli fazla olduğu görmüşsünüzdür. Bu noktada bu durumun çokta hayal olmadığını düşünmekteyim.

Japonya bu çalışma için 2 Milyar dolardan fazla bütçe ayırdığını kamuoyuna da bildirdi.

Yukarıda da bahsettiğim gibi 6G teknolojisi için sadece Japonya adım atmıyor. Çin, Güney Kore ve Finlandiya gibi teknolojide kendisini geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden ülkelerde önemli bütçeler ayırmış durumda. İlerleyen zamanlarda muhakkak yeni ülkelerinde bu listeye gireceği kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir