«
  1. Anasayfa
  2. Windows
  3. Microsoft, Windows 10 için Yeni Cortana Uygulamasını Açıkladı!

Microsoft, Windows 10 için Yeni Cortana Uygulamasını Açıkladı!

cortanawindows10.0

Daha önce olduğundan çok daha fazla konuşma

Microsoft, Cortana’nın Windows 10’da nasıl çalıştığını değiştiriyor. Dijital asistan Xbox One’dan kaybolabilirken , Microsoft Windows 10 PC’lerde Cortana için yeni bir sohbet tabanlı arayüz test ediyor. Başlangıçta geçen ay tespit edilen yeni beta uygulaması, şimdi test ediciler tarafından kullanılabiliyor ve metin ve ses sorgularını destekliyor.

Yeni Cortana daha fazla konuşma yapacak şekilde tasarlandı ve Microsoft’un Cortana’ya yönelik yeni odağının büyük bir parçası . Microsoft, dijital asistanını yerleşik Windows 10 arama deneyiminden ayırıyor ve bu sırada işletme kullanıcılarına odaklanıyor. Windows 10 için bu yeni Cortana uygulaması, sorgular, yardımcı konuşmalar, uygulamaları açma, listeleri yönetme ve hatırlatıcı ayarlama, alarm ve zamanlayıcılar gibi temel özellikleri içeriyor.

Microsoft’un Windows Insider şefi Dona Sarkar , “Önceki Cortana deneyiminin tüm özellikleri henüz mevcut değil” diyor. “Beta olarak, Microsoft Mağazasından Cortana’ya yapılan güncellemelerle zaman içerisinde daha fazla özellik eklemeyi planlıyoruz.”

Bu Cortana uygulaması, 18945 yapımı, Windows 10’un en son Hızlı Halka önizlemesinde kullanıma sunulmuştur. Sonunda 2020’nin ilk yarısında tüm Windows 10 kullanıcıları için piyasaya sürülecektir. ve şimdi asistan Windows 10’da hem açık hem de koyu temaları desteklemektedir. Yeni konuşma ve dil modelleri sayesinde performans da “önemli ölçüde iyileştirilmelidir”.

Cortana değişikliklerinin yanı sıra, bu Windows 10 sınama derlemesi, ayrıca Windows için Linux Alt Sistemi (WSL) geliştirmeleri içerir. Artık localhost kullanarak WSL 2 Linux ağ uygulamalarına bağlanabileceksiniz, bu da geliştiricilerin sunucuları barındırabilecekleri ve bunlara yerel olarak bir tarayıcı aracılığıyla erişebilecekleri anlamına geliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *