SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yeni Bir Liman Açmaya Başlıyor

Başka bir park yeri uzaya gidiyor

Bu öğleden sonra, SpaceX’in Florida’dan NASA için en son kargo görevini başlatması ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki mürettebata yaklaşık 5.000 kilo malzeme göndermesi planlanıyor. Bu görev için, şirket daha önce iki kez yer kaplayan bir Dragon kargo kapsülü kullanıyor. Başarılı olursa, aynı Dragon ilk kez üçüncü bir yolculuğa çıkacak.

Ejderhanın ana saklama bölmesinde paketlenmiş olan mürettebatın önümüzdeki birkaç ay boyunca çalışacağı ilginç deneyimler ve bilim deneyleri var. Bunlar, uzayda 3B organ benzeri dokular oluşturmak için tasarlanan bir yazıcının yanı sıra multipl skleroz ve Parkinson hastalığı olan hastalardan alınan kültür hücrelerine yönelik bir deneyi içeriyor.

Lansman aynı zamanda istasyonun kendisi için önemli bir donanım parçası taşıyacak. Ejderhanın bagajına sokuldu – uçuş sırasında kapsülün arkasına sürülen basınçsız silindirik yapı – ISS için yeni bir liman. Uluslararası Bağlantı Adaptörü olarak bilinen bu, en sonunda ISS’nin dışındaki bir bağlantı noktasına eklenecek. Kurulum, her ikisi de SpaceX ve Boeing tarafından geliştirilmekte olan gelecekteki iki ticari uzay aracı için yeni bir park yeri yaratacaktır.

Boeing tarafından yapılan bu yerleştirme adaptörü aslında türünün üçte biri. İlk Uluslararası Bağlantı Adaptörü 2015 yılında, istasyona taşıyan SpaceX Falcon 9 roketinin kalkıştan sonra parçalandığı zaman imha edildi. 2016’da ikinci bir yerleştirme adaptörü başka bir Falcon 9’da piyasaya sürüldü ve ardından bir uzay yürüyüşü sırasında bir limana kuruldu. Bu adaptör, bu Mart ayında ilk kez SpaceX’in yeni Crew Dragon kapsülünün, test edilmemiş bir test uçuşu sırasında otomatik olarak limana oturduğunda bir miktar harekete geçti. Bu yeni yuva kurulduktan sonra, SpaceX ve Boeing ISS’de iki park seçeneğine sahip olacak ve gelecekteki görevler için daha fazla esneklik sağlayacak.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu Ulaştırma Ofisi müdür yardımcısı Bill Spetch, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bunu yapmayı gerçekten istiyoruz” dedi. “Bu, ISS’in geleceği için önemli bir donanım parçası çünkü Ticari Ekip araçlarıyla ve gelecekte ortaklarımızla nasıl çalışacağımıza zemin hazırlıyor.”

Bugünkü uçuş, SpaceX’in NASA ile yaptığı ilk ikmal sözleşmesi kapsamında yapacağı son kargo görevlerinden biridir. Bu anlaşmayla, SpaceX, uzay istasyonuna 20 kargo görevi başlatmakla görevlendirildi ve bu yaklaşan uçuş, şirketin 18. yeniden canlandırılmasıdır. SpaceX’e göre, hem 19. hem de 20. canlanma misyonları da Dragons’ı üçüncü seyahatlerinde uzaya uçuracak.

SpaceX, 20. görev tamamlandığında ISS’ye malzeme tedarik etmeye devam edecek. NASA, SpaceX’e ikinci bir kontrat verdi, şirkete 2024 boyunca daha fazla tedarik görevi başlattı. Görev aldı. Bu uçuşlar için, SpaceX yakında taşınacak olan SpaceX’in Crew Dragon’una çok benzeyen Dragon kargo kapsülünün yeni bir versiyonuna geçmeyi planlıyor. NASA istasyonuna astronotlar. Crew Dragon gibi, kargo versiyonu da ISS ile otomatik olarak bağlantı kurabilecektir. SpaceX’in mevcut kargo kapsülleri, istasyonun robot kolu tarafından tutulmalı ve daha sonra ISS’ye yerleştirilmelidir. Yakında, tüm Dragolar istasyona kendi başlarına ulaşabilecekler.

Bu gelecek hala bir kaç yıl uzakta. Bu arada, SpaceX’in donanımı yeniden kullanma vizyonu bu görev için tam anlamıyla sergileniyor. Dragon kargo kapsülü sadece iki kez uçtu (2015’te bir kez ve 2017’de bir kez) değil, aynı zamanda bu uçuştaki Falcon 9 roketinin çoğu da Mayıs’ta başka bir kargo görevi için uzaya uçtu. Bu fırlatma için roket, kalkıştan sonra SpaceX’in Florida’daki Cape Canaveral’deki beton iniş pistlerinden birine dokunmaya çalışacaktır. SpaceX, karaya iniş için neredeyse mükemmel bir geçmişe sahiptir – kazayla okyanusa açılan bir roket hariç.

Bugünün uçuşu, SpaceX’in Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki fırlatma panelinden saat 18: 24’te ET’de kalkacak. Şirketin ani bir fırlatma penceresi var, bu nedenle roket zamanında kalkmalı ya da görev ertelenmeli. Muhtemelen bu uçuş bugün gerçekleşmeyebilir – hatta bu hafta bile. Hava durumu bu öğleden sonra işbirliği yapmak için yüzde 30 şansı var ve olasılık yarınki, yedekleme açılış günü için aynı derecede kötü. SpaceX’in bu hafta ertelemesi gerekiyorsa, bu uçuşun en erken yerden kalkması, Ağustos’ta ISS’ye ulaşması ve önümüzdeki haftalarda ISS’den ayrılması planlanan diğer uzay gemileri nedeniyle gerçekleşti.

Şimdilik piyasaya sürülmeye devam ediyor ve hem NASA hem de SpaceX canlı yayın sağlamayı planlıyor. NASA’nın canlı yayını, ajansın özel TV kanalında saat 6’da başlayacak ve SpaceX’in canlı yayını kalkıştan yaklaşık 15 dakika önce başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir