«
  1. Anasayfa
  2. Uzay
  3. Uzayda İnsanları Uyutmak Mümkün Olacak mı?

Uzayda İnsanları Uyutmak Mümkün Olacak mı?

uzay-yolculugu-insanlari-uyutmak

Evrendeki sistemler arasında seyahat etmeye çalışan insanlık, yolcuların gemide seyahat etmelerini önlemek için bir önlem bulacak mı? Bu konu hakkında biraz konuşalım.

İnsanlığın en büyük hayallerinden biri, uzay derinliklerinde yıldız sistemleri arasında seyahat etmektir. Ancak, bildiğiniz gibi, yıldız sistemleri çok uzaktadır ve bir kişinin ömrü ile karşılaştırıldığında, bu yolculuğun süresi büyük bir fark yaratabilir.

Yüksek hızlara ulaşıldığında “zaman genişlemesi” sayesinde, hızlı giden biri diğerlerinden yavaşlar. Yine de, insanlarla bir uzay gemisi ışık hızının% 90’ına ulaşsa bile, insan hayatı o yolculuğun süresine kıyasla hala bir kum tanesi gibi görünüyor.

Bu duruma çözüm, insanları uyutmak mı?

Günümüzde teknolojisiyle ışık hızına ulaşmak mümkün değil. Bu yüzden bilim adamları, uzay gemisinde seyahat edenlerin yaşlanmasını önlemek için bir çözüm bulmak zorundalar. Bu çözüm, bilim kurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz “uyku” çözümünden başka bir şey değildir.

Bugün insan vücudunu pasifleştiren ve yaşlanmayı önleyen bir çözüm yaratmak için yeterli teknoloji var. Organ nakli için biyo-vitrifikasyon adı verilen bir teknik bir süredir kullanılmaktadır. On yıllardır kullanılan bu teknoloji, gelecekte uzay yolculuğunu kolaylaştırma imkânına sahiptir.

Biyofirtifikasyon, donma etkisinden koruyan bir sıvı kullanarak insan dokusunun yaşlanmasını en aza indirir, kullanılan sıvı, hücrelerin bozulmasına neden olan buz kristallerinin oluşumunu önlemeye yarar.

Bu teknik organ naklinde kullanılmasına rağmen henüz insanlarda test edilmemiştir. Ancak Alcor Yaşam Uzatma Vakfı gibi bazı şirketler, bir gün ölü insanları geri getirebilmesi için insan vücudunu koruyan hizmetler sunar. Bu şirketler henüz hiçbir insanı geri getirmemiş olsalar da, ölümden birkaç basit organizmayı geri döndürdüler.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *