«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. SpaceX’in Test Roketi Motor Testinden Sonra Ateş Aldı

SpaceX’in Test Roketi Motor Testinden Sonra Ateş Aldı

spacex

Spacex’in yeni nesil roketinin bir prototip versiyonu, dün gece Boca Chica, Texas’taki bir motor testinden sonra ateş yaktı. Spacex’in aracın motorunu kısa bir süre ateşlemesinden yaklaşık dört dakika sonra, ikinci bir küçük patlama roketi birkaç saniye boyunca alevler içinde sardı – görünüşte kazara. Yangın hızla söndürüldü, ancak olay aracın ilk büyük uçuşunu erteleyebilir.

Ateşe yakalanan donanım, Spacex’in bir sonraki büyük roketi olan Starship: şirketin insanları ve kargoyu derin uzaya götürmek için geliştirdiği büyük bir uzay aracının test modelidir. SpaceX, şirketin Cape Canaveral, Florida ve Boca Chica’daki test tesislerinde roketin birden fazla versiyonunu inşa ediyor. Bu araçlar, Yıldız gemisi tasarımını denemek ve sonunda uzaydaki yeteneklerini test etmek içindir.

Boca Chica’daki test roketi, SpaceX’in yeni motoru olan ve özellikle Starship için geliştirilen Raptor’un cesaretini göstermekle görevli. Altında bir Raptor motoru bulunan test aracı, önümüzdeki haftalarda ve aylarda bir dizi “sıçrama” testi yapacak şekilde ayarlandı. Bu olaylar sırasında, aracın motoru ateşlenecek ve roketi Dünya’nın yukarısındaki rakıma kadar çekecektir. Motorunu yere inmek için kullanmadan önce bir süre orada kalacak. Hepsi, diğer gezegenlerin yanı sıra, aracın Dünya’dan ve dünyaya inme kabiliyetini test etmek içindir.

Starhopper lakaplı test aracı, biraz hareket gördü. Nisan ayında SpaceX, roketin altındaki bir Raptor motorunu ilk kez ateşledi. Bu test sırasında araç bu ateşleme ve sonraki fırlamalar sırasında yere bağlandı, bu yüzden roket henüz hava görmedi.

SpaceX bu hafta ilk sıçrama testini yapmayı planlıyordu. Dün gece, sıçramanın önünde, SpaceX, Raptor motorunu, Starhopper kısıtlanırken, donanımın hazır olup olmadığını görmek için kısa bir süre için ateşledi. Ancak başarılı bir tutuşmadan sadece birkaç dakika sonra roket bir ateş topunda tekrar yandı ve kullanılmaya başlandı.

SpaceX, ikinci patlamanın gerçekten bir kaza olup olmadığını onaylamadı, ancak yerlilere göre, şirketin çevresinde daha fazla yol kapatılması planlanmadı. Bu, testin artık haftanın geri kalanında programlanmadığını gösterir. Bu sabah çekilen Starhopper’ın fotoğrafları araca en az hasar verecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *